חייגו עכשיו!ייעוץ בוואטסאפ

מה ההבדל בין אסאדו לסתם 'על האש'? וגם מתכון בסוף

 

כולנו מכירים את המושג אסאדו. כולנו יודעים שאסאדו זה בעצם בשר על האש, ולחלק מאתנו נדמה שזו פשוט מילה יותר גזעית לביטוי 'על האש', אבל תתפלאו, זה הרבה יותר מזה. יש הבדלים בין אסאדו ובין 'על האש', אז מה ההבדל? והאם יש הבדל בין אסאדו ביתי ובין קייטרינג אסאדו בצפון, במרכז או בדרום?

 

בעוד שצליית בשר בשיטת 'על האש' זו צלייה שהתהליך שלה קצר יחסית ותלוי אמנם בנתח הנצלה, אבל בכל מקרה צלייה מבוקרת וקצרה, האסאדו ושיטת הצלייה בו שונה לגמרי. הרעיון של אסאדו הוא צלייה שנמשכת זמן רב, כזה שמגיע אפילו למספר שעות.

 


גולשים נוספים התעניינו גם בקייטרינג אסאדו כשר


 

הבדל נוסף הוא שהנתחים על פי רוב הם נתחים שאחוזי השומן שלהם גבוהים, ובצלייה ממושכת השומן שומר על עסיסיות הבשר וזה מקבל טעם ייחודי שמאפיין אסאדו.

בשונה מ'על האש' רגיל שבו נתחי הבשר קרובים למקור החום ונצלים בשני אזורי חום, בשר האסאדו נצלה במרחק גדול ממקור החום, מרחק של כ-15 ס"מ מגחלים לוחשות.

גם מידת העשייה בשתי השיטות שונה. בצלייה רגילה ניתן לבחור את מידת העשייה הרצויה או אהובה על הסועד ואילו בצליית אסאדו יש רק דרגת עשייה אחת והיא Well done.

ואם חשבתם שאסאדו זה רק גושי הבשר שמזכירים צליית בשר כמו שרואים בסרטי מערבונים, יש לנו הפתעה בשבילכם. אסאדו הפך בשנים האחרונות להיות שם נרדף לחלק השפונדרה, או בשמו הנוסף בקצביות, חלק מספר 9 ואולי קשתית.

המיוחד לחלק זה הוא שמתקיים בו יחס שווה בין השומן ובין הבשר והיחס השוויוני הזה הוא שתורם לכך שהנתח יהיה עסיסי. למעשה, שכבת השומן שעוטפת את הנתח שומרת עליו מבחוץ בזמן הצלייה ומטפטפת לתוכו ויוצרת את העסיסיות שלו.

ולשאלת ההבדל בין אסאדו ביתי ובין קייטרינג אסאדו בצפון, במרכז או בדרום, אז מלבד המקצועיות, אין הבדל גדול, ואם יודעים איזה נתח לבקש מהקצב ואיך צריך לעשות אסאדו, אפשר להכין אותו גם בבית, בבישול או אפייה בתנור. לא חייבים להבעיר אש.

זכרו. נתח השפונדרה נועד לבישול או אפייה ארוכים בלבד וככל שהוא מתבשל יותר זמן, הוא נותן תוצאה טובה ועסיסית יותר.

 

עשינו לכם חשק? קבלו מהמומחים של נויה פוד, מתכון לאסאדו ביתי:

בקשו מהקצב שייתן לכם חתיכת שפונדרה עם העצם ויחתוך לכם לקוביות בגודל של 10 על 10 ס"מ  כל קובייה. בבית קמחו קלות את הקוביות בקמח רגיל, וטגנו אותן בשמן קנולה חם עד שיושחמו מכל הצדדים.

לאחר ההשחמה, הוציאו מהסיר והניחו בצד ובאותו הסיר והשמן שנשאר, השחימו בצל והוסיפו שום וקוביות חתוכות גס של עגבנייה. לאחר כעשר דקות החזירו את הבשר, פלפלו והמליחו לפי הטעם, הוסיפו בקבוק של יין אדום והשלימו במים חמים עד כיסוי מלא של הבשר. הביאו את התבשיל לרתיחה ואז הורידו את עוצמת החימום לבינונית – מוכה ובשלו לפחות שלוש שעות שבסופן הבשר יתפרק מעצמו מהעצם.


 

להזמנת מנגליסט

דילוג לתוכן